انحراف بینی

افراد با توجه به موارد متعددی جهت انجام جراحی بینی در زاهدان اقدام می کنند ، گاهی اوقات ممکن است هدف آن ها از جراحی بهبود انحراف بینی باشد ، که طی آن استخوان سپتوم بینی کج و نا متقارن می شود و در اغلب موارد با توجه به مشخص شدن آن در چهره زیبا جویان از زیبایی چهره آن ها می کاهد. عوامل شایعی که سبب انحراف استخوان بینی می شود ، وارد شدن یک ضربه محکم به استخوان بینی و در برخی موارد به صورت مادر زادی می باشد. قبل از مراجعه به پزشک جهت درمان این عارضه توصیه می شود ، مقاله زیر را که توسط بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی زاهدان دکتر محمود شراهی تهیه شده است مطالعه نمایید. 

انحراف بینی - دکتر محمود شراهی در زاهدان

استخوان سپتوم بینی

در ابتدا بهتر است با استخوان سپتوم بینی بیشتر آشنا شوید ، که محل قرار گیری آن میان دو حفره بینی بوده ، که مجاری تنفسی را از یکدیگر جدا می کند و سبب هدایت هوا می شود. عارضه انحراف بینی ، زمانی رخ می دهد که غضروف و استخوان های بینی صاف نباشند ، که با وجود این عارضه  افراد دچار مشکلات متعددی همچون تنگی نفس ، خرخر و غیره خواهند شد.

انواع انحراف بینی

تغییر حالت تیغه بینی به صورت کمان یا شکل S

در صورتی که شما عزیزان با این نوع از انحراف استخوان بینی مواجه شده اید ، انسداد بینی در هر دو حفره بینی یا تنها یک حفره را تجربه خواهید کرد ، که تیغه بینی شما به شکل کمان یا S مشاهده خواهد شد.

جا به جایی انتهای تیغه بینی

در برخی مواقع استخوان سپتوم در قسمت هایی دیگر دچار انحراف می شود ، در نتیجه حفره های بینی تنگ تر شده و انحراف در تیغه نیز به وجود می آید.

انحراف استخوان سپتوم چه علائمی را به همراه دارد ؟

خونریزی : در برخی موارد استخوان سپتوم یا تیغه بینی دچار خشکی می شود ، که در پی آن افراد دچار خونریزی در بینی خواهند شد.

انسداد بینی : از جمله شایع ترین علائم همراه با انحراف بینی که اکثر افراد آن را تجربه خواهند کرد ، انسداد حفره های بینی می باشد ، که در صورت ابتلای افراد به سرما خوردگی ، آلرژی و دیگر بیماری ها که بر تنفس تاثیر می گذارد سبب تشدید آن خواهد شد.

عفونت های سینوسی : این دسته از افراد مبتلا به انحراف استخوان سپتوم ، بسیار مستعد به ابتلا عفونت های سینوسی می باشند. در واقع زمانی که مجاری تنفسی با وجود عفونت بسته می شود ، علائمی همانند سرما خوردگی در افراد مشاهده خواهد شد ، که با عفونت همراه است.

احساس درد در صورت و سر : همراه با مشکلات تنفسی افراد درد بسیار زیادی را در سر و صورت خود احساس خواهند کرد.

اختلالات خواب : بهتر است بدانید که این عارضه می تواند بر کیفیت خواب شما عزیزان نیز تاثیر بگذارد ، بنابراین برای بهبود کیفیت خواب خود بهتر است جهت درمان آن به یک جراح بینی خوب و حاذق در زاهدان دکتر شراهی مراجعه نمایید.

چگونگی درمان انحراف استخوان سپتوم بینی با دکتر محمود شراهی

درمان انسداد بینی

در صورت مراجعه به یک جراح بینی با تجربه ، پس از انجام بررسی و معاینات لازم صلاح می داند تا روند درمان بدون نیاز به روش های پر تهاجم و پیچیده و تنها با استفاده از برخی دارو های موثر ، مشکلات مربوط به انحراف استخوان سپتوم بینی افراد درمان شود. در این مواقع پزشک از انواع دارو های تاثیر گذار بر رفع انسداد و گرفتگی بینی استفاده خواهد کرد ، که به صورت قرص و گاهی اوقات اسپری های بینی عرضه می شوند. این دارو ها بیشتر به منظور باز شدن راه تنفسی از حفره های بینی بکار گرفته خواهند شد.

نکته : یک مورد بسیار مهم به هنگام مصرف این دسته از قرص ها و اسپری های موثر در رفع انسداد بینی در صورت ابتلا به انحراف بینی ، آن است که تنها باید با توجه به توصیه پزشک و یک جراح بینی ماهر مورد استفاده قرار گیرد. در غیر این صورت سبب بروز مشکلات تنفسی و  حملات قلبی در افراد خواهد شد.

کنترل علائم آلرژیک

استفاده از قرص های آنتی هیستامین در صورتی که فرد دچار آلرژی و یا سرما خوردگی باشد ، نقش بسیار مهمی در روند درمانی آن ها نیز خواهد داشت. زیرا ممکن است علائم موجود بیشتر به علت وجود یکی از این بیماری ها باشد ، در صورتی که انحراف بینی نقش زیادی در وجود این علائم ندارد.

اسپری های استروئیدی

بیشتر پزشکان اسپری های استروئیدی حاوی کورتیکو را برای برخی از بیماران تجویز می کنند. زیرا تاثیر بسیار مفیدی بر کاهش تورمات و تخلیه راه تنفسی دارد.

جراحی سپتوپلاستی

بهتر است بدانید که سپتوپلاستی نوعی جراحی بینی بوده ، که تنها به منظور بهبود انحراف بینی انجام می شود. در واقع باید بدانید که در صورتی که پزشک با استفاده از دارو ها نتواند بیماری و علائم فرد را کنترل کند ، جراحی سپتوپلاستی را نیز پیشنهاد خواهد داد. در طی این پروسه جراحی پس از صاف کردن و قرار دادن استخوان در یک محل مناسب ممکن است تا استخوان سپتوم نیاز به برش و یا برداشته شدن داشته باشد. برداشتن این استخوان بسیار در بهبود انسداد بینی و هر گونه علائم در حفره های بینی کمک می کند.

نکته : لازم به ذکر بوده که طی جراحی انحراف بینی بسیاری از مشکلاتی که انحراف استخوان سپتوم با خود به همراه دارد اغلب بهبود می یابند ، اما برخی موارد همچون عفونت های سینوس ، آلرژی و بافت های پوششی تا حدودی باقی خواهند ماند.

عدم درمان انحراف استخوان سپتوم چه عوارضی خواهد داشت ؟

همه ما می دانیم که داشتن یک تنفس خوب و راحت یکی از مهم ترین مسائل روزمره می باشد. در صورتی که افراد نتوانند به راحتی تنفس کنند ، دچار مشکلات و بیماری های متعددی خواهند شد که سبب آزار آن ها می شود. توجه داشته باشید که در این مواقع و با وجود انحراف بینی ، که دچار انحراف در استخوان سپتوم بینی هستید و به راحتی نمی توانید تنفس کنید ، در نهایت دچار عفونت و اختلال در سینوس و بیماری های مربوط به قلب و عروق می شوید ، در نتیجه برای بهبود آن بهتر است به یک جراح و متخصص گوش و حلق و بینی ماهر مراجعه نمایید ، تا در اولین فرصت بهترین روند درمانی برای شما عزیزان آغاز شود.

آیا می توانجراحی همزمان رینوپلاستی و سپتوپلاستی انجام داد ؟

اگر شما زیبا جویان عزیز به عارضه انحراف بینی مبتلا هستید و تمایل دارید با یک بار جراحی فرم آن را نیز تغییر دهید ، باید بدانید که امکان جراحی همزمان سپتوپلاستی و جراحی زیبایی بینی برای شما وجود خواهد داشت. در این پروسه زیبایی و درمانی بهترین جراح بینی زاهدان دکتر محمود شراهی علاوه بر در نظر گرفتن اصلاح استخوان سپتوم ، توجه کافی و لازم را بر ایجاد تغییرات لازم به منظور افزایش زیبایی چهره دارد ، که از جمله این تغییرات می توان به قوز بینی ، سربالایی بودن تیغه بینی و کوچک تر شدن ساختار کلی بینی و غیره نیز اشاره کرد.

آیا امکان بازگشت عارضه انحراف بینی بعد از جراحی وجود دارد ؟

جالب است بدانید که بازگشت انحراف استخوان سپتوم بینی ، یک امر نادر بوده که اغلب رخ نمی دهد. اما در برخی مواقع و با توجه به وارد شدن یک ضربه محکم به استخوان بینی ، ممکن است استخوان سپتوم مجدد دچار انحراف شود و حتی در برخی مواقع شکسته شود ، که با جراحی سپوپلاستی بهبود پیدا می کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: