مراقبت های بعد از جراحی بینی

اگر می خواهید دوره نقاهتی کوتاه و آسان داشته باشید و در مدت زمان کوتاهی به نتیجه نهایی از جراحی بینی در زاهدان خود دست یابید ، رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی را در روز های ابتدایی را جدی بگیرید. این دوره دارای نکات کلیدی و بسیار مهم بوده ، که در جلسات مشاوره از جانب جراح بینی حاذق و ماهر در زاهدان دکتر محمود شراهی به شما عزیزان توصیه می شود ، در نتیجه توجه کافی به آن ها داشته باشید و از پشت گوش انداختن این موارد که در ادامه مقاله به آن ها اشاره می کنیم خودداری نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر محمود شراهی در زاهدان

اقدامات ضروری در  مراقبت های بعد از جراحی بینی

استراحت اولین قدم برای آغاز مراقبت های بعد از رینوپلاستی !

طی جراحی زیبایی بینی بدن شما انرژی خود را از دست داده و نیازمند باز گشت آن می باشد ، تا بتواند روند بهبودی بافت های اسیب دیده را آغاز کند. در نتیجه لازم است تا زیبا جویان به مدت 7 الی 10 روز بعد از عمل استراحت کنند و از انجام هر گونه فعالیت روزمره بپر هیزند.

 کمپرس های سرد و کاهش کبودی !

یکی از عوارض جانبی شایع که تمامی زیبا جویان بعد از عمل بینی و در مراقبت های بعد از جراحی بینی

 با ان رو به رو می شوند ، کبودی ، تورم و التهابات بینی و اطراف چشم ها می باشد. در این مواقع با بکار گیری از یک کمپرس سرد به صورت غیر مستقیم می توانید در بازه زمانی کوتاهی تمامی این عوارض جانبی را در خود کاهش دهید.

✔ نکته : به منظور جلوگیری از افزایش کبودی لازم است تا کمپرس های سرد درون یک حوله پیچیده شوند و سپس از آن ها استفاده شود.

از فین کردن در دوره نقاهت خودداری کنید !

با ایجاد برش های بسیار زیاد بر روی بافت بینی و اعمال تغییرات بر روی ساختار بینی ، بافت های خارجی و داخلی متورم شده که به دنبال آن مجاری تنفسی در افراد بسته می شود که تنفس را برای بیماران بسیار سخت و دشوار می کند. در صورتی که به دنبال یک راه کار برای باز کردن حفره های بینی خود هستید از فین کردن و خارج کردن هوا با فشار بسیار زیاد خودداری کنید.  زیرا این کار سبب اسیب دیدگی بیشتر مجاری بینی می شود . تنها لازم است در مراقبت های بعد از جراحی بینی در زاهدان صبر کنید تا به مرور و با بهبود عوارض جانبی تنفس شما نیز بهبود پیدا کند.

از عطسه و سرفه های خود محافظت کنید !

توجه داشته باشید که انجام رفتار هایی همچون عطسه و سرفه که کاملا ناگهانی خواهند بود می تواند به ساختار بینی زیبا جویان اسیب جدی وارد کند .در نتیجه به هنگام پیش آمدن هر یک از آن ها ، دهان خود را باز کنید و هوا را با فشار بالایی از دهان خارج کنید.

به مقدار کافی آب بنوشید !

به طور کلی تمامی افراد باید روزانه 8 لیوان آب بنوشند. همچنین مصرف مقادیر کافی از آب در مراقبت های بعد از جراحی بینی می تواند در روند بهبودی بافت های آسیب دیده تاثیرات بی نظیری داشته باشد.

دارو های تان را در زمان های تعیین شده مصرف کنید !

بهترین جراح بینی زاهدان دکتر شراهی ، دارو هایی را در دوره نقاهت برای شما زیبا جویان تجویز خواهد کرد ، این دارو ها عوارض جانبی را کاهش می دهند و روند بهبودی را با وجود عوارض کم سرعت می بخشند. بنابراین بهتر است در زمان ها تعیین شده تمامی دارو های خود را مصرف کنید. همچنین شما نیز در این بازه درد بسیاری را تجربه خواهید کرد که مصرف مسکن های توصیه شده از جانب جراح می توانید ان ها را کنترل کنید.

مصرف الکل و دخانیات ممنوع !

در زمان مراجعه به جراح رینوپلاستی به شما توصیه می شود تا چند هفته قبل از جراحی رینوپلاستی مصرف دخانیات و الکل را کنار بگذارید ، لازم به ذکر بوده که این موارد در روند جراحی و همچنین در مراقبت های بعد از جراحی بینی تاثیرات مخرب و منفی دارد ، زیرا سبب بروز اختلال در جریان خون شده و بیمار را دچار مشکلات متعددی می کند. بهتر است بدانید که مصرف دخانیات و نوشیدنی های حاوی الکل در این دوره می تواند در ترمیم بافت های بینی تاخیر ایجاد کند که این موضوع خطر ابتلا ه عفونت را به مقدار چشمگیری افزایش می دهد.

از انجام فعالیت های سنگین و ورزشی بپرهیزید !

فرایند بهبود استخوان و غضروف های آسیب دیده طی جراحی زیبایی بینی بسیار حائز اهمیت می باشد. در واقع زمان مورد نیاز جهت بهبودی حدود 6 هفته بوده که با توجه به توصیه های بهترین جراح بینی زاهدان دکتر محمود شراهی ، لازم است تا افراد از انجام فعالیت های ورزشی و پر تنش و نگه داشتن سر در مدت زمان طولانی به سمت پایین خودداری کنند. در این مواقع می توانید با گذشته یک بازه زمانی مشخص و با مشورت جراح بینی ورزش حرفه خود را آغاز کنید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر محمود شراهی در زاهدان

رعایت تغذیه بعد از رینوپلاستی چگونه است ؟

یکی از اقداماتی که لازم است زیبا جویان در مراقبت های بعد از جراحی بینی در رابطه با آن حساسیت لازم و کافی را داشته باشند ، رعایت تغذیه در اقدامات بعد از جراحی بینی است. با توجه به توصیه های جراح رینوپلاستی خوب در زاهدان دکتر شراهی ، در در روز های ابتدایی مراقبت های بعد از جراحی بینی در زاهدان بهتر است زیبا جویان مواد غذایی نرم و انواع پوره ها را که نیاز به جویدن ندارند مصرف کنند. همچنین مصرف مواد غذایی سفت و ترد نیز ممنوع می باشد ، زیرا طی رینوپلاستی فک نیز تحت فشار بسیار زیادی قرار گرفته و قادر به مصرف محصولات غذایی ترد و سفت نمی باشد و می تواند سبب آسیب دیدگی زیبا جویان شود. بهتر است در این دوره زیبا جویان از آب میوه هایی همچون کرفس استفاده کنند که تاثیر فوق العاده ای در بهبودی شان خواهد داشت. ممنوعیت غذایی در این دوره تنها در مصرف مواد غذایی سفت نمی باشد ، بلکه نمک و ادویه بخصوص فلفل تا بهبودی کامل مضر بوده و افراد نباید از آن ها استفاده کنند. نمک و فلفل مانع از بهبودی بافت های آسیب دیده می شوند و سبب ایجاد اختلال در نتیجه رینوپلاستی خواهند شد که علائم آن با کبودی و تورم بسیار زیاد همراه است.

چه اقداماتی را باید بعد از جراحی بینی به صورت روزانه انجام دهید ؟

  • اختلال بویایی بعد از رینوپلاستی یک عارضه طبیعی می باشد ، که به مرور زمان و با شست و شوی بینی بهبود پیدا می کند.
  • هیچ گونه محدودیتی جهت رعایت بهداشت دهان و دندان وجود ندارد در نتیجه می توانید به آسانی بهداشت دندان های خود را رعایت کنید.
  • محدودیت استحمام تنها در هفت روز ابتدایی بوده و افراد می توانند با گذشته این بازه به حمام بروند.
  • بهتر است در این دوره حرکات صورت خود را محدود کنید ،  تا حد ممکن از خندیدن ، گریه کردن و حرف زدن بسیار زیاد خودداری کنید.
  • در مراقبت های بعد از جراحی بینی از لمس و ماساژ بینی بعد از جراحی بپرهیزید.
  • محل برش ها را با استفاده از هیدروژن پراکسید و مرطوب کننده های دیگر ضد عفونی کنید.
  • از پانسمان روی بینی خود محافظت کنید و از خیس شدن آن جلوگیری نمایید.
  • زخم و خون های باقی مانده را به هنگام شست و شوی بینی به آرامی و با احتیاط پاکسازی کنید.

مراقبت از زخم ها و برش های ایجاد شده طی رینوپلاستی !

برای آن که به بهترین نتیجه دست یابید ، باید از برش ها و زخم های ایجاد شده در پروسه بعد از رینوپلاستی به خوبی و با دقت بسیار بالایی رعایت کنید. باید بخیه های بیرونی را مرتبا تمیز کنید و آن ها را خشک نگه دارید. بخیه های غیر جذبی را در طول یک دوره یک الی دو هفته ای بعد از فرایند جراحی زیبایی بینی با مراجعه به جراح بینی بکشید. می توانید با استفاده از محلول های بخصوص همچون پر اکسید هیدروژن و پماد های آنتی بیوتیک فرایند بهبودی را سرعت ببخشید. در طول دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی در زاهدان ، با بکارگیری از یک دستگاه رطوبت ساز ، محیط را در سطح مطلوب نگه دارید ، که از اصلی ترین موارد در دوره نقاهت به شمار میرود. در مواقعی که می خواهید دوش بگیرید ، با یک پلاستیک بینی خود را به خوبی بپوشانید تا خیس نشود.

چگونه می توان درد بعد از جراحی بینی را کنترل کرد ؟

یکی از عارضه هایی که با ان بعد از عمل بینی خود مواجه خواهید شد ، درد است. شما به مدت 36 الی 72 ساعت بعد از رینوپلاستی درد را تجربه خواهید کرد ، که با از بین رفتن تاثیرات بی حسی درد آن شدت پیدا می کند. تا سه ماه بینی شما حساس خواهد بود ، حتی زمانی که آن را لمس می کنید ، درد بسیار زیای را تجربه خواهید کرد. البته آستانه تحمل درد در تمامی افراد یکسان نمی باشد ، اما بیشتر افراد این پروسیجر را با درد اندک تجربه می کنند. برای کنترل این عارضه دارو های مسکن و رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی بسیار توصیه می شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: