ورزش بعد از جراحی بینی

اگر شما زیبا جویان عزیز به صورت حرفه ای رشته ورزشی ای را دنبال می کنید ، بهتر است اطلاعات کافی در رابطه با ورزش بعد از جراحی بینی داشته باشید ، تا در مدت زمان کوتاهی بهبود پیدا کنید و بتوانید ورزش خود را بعد از جراحی بینی در زاهدان آغاز کنید ، بدون آن که عارضه ای بتواند سبب وارد کردن آسیب به ساختار بینی جدید شما زیبا جویان شود. در ادامه مطلب بهترین جراح بینی زاهدان دکتر محمود شراهی با باید ها و نباید های این پروسه بیشتر آشنا خواهیم شد.

ورزش بعد از جراحی بینی - دکتر محمود شراهی در زاهدان

در هشت هفته ابتدایی بعد از رینوپلاستی موارد زیر را رعایت کنید !

یک هفته اول بعد از جراحی بینی

 در فرایند جراحی زیبایی بینی ، با توجه به اعمال تغییرات ضروری و لازم ، بدن زیبا جو انرژی و قدرت لازم و کافی خود را از دست می دهد. در نتیجه ورزش بعد از جراحی بینی در یک هفته ابتدایی بعد از ترخیص هرگز از جانب جراح بینی زاهدان دکتر شراهی توصیه نمی شود ، بلکه افراد نیازمند استراحت بیشتری خواهند بود تا انرژی گذشته آن ها نیز باز گردد.

دو هفته بعد از جراحی بینی

به مرور قدرت و انرژی از دست رفته با رعایت اقدامات مراقبتی توصیه شده از جانب جراح بینی زاهدان و رعایت تغذیه بعد از جراحی بینی به بدن زیبا جو باز می گردد. افراد می توانند در این بازه در مسافت هایی بسیار کوتاه و در مدت زمانی کم به آرامی پیاده روی کنند و از انجام هرگونه فعالیت پر تنش بپر هیزند.

سه هفته بعد از جراحی بینی

با وارد شدن به هفته سوم ، ورزش بعد از جراحی می توانید با پیاده روی فعالیت های ورزشی خود را آغاز کنید. اما مسافت و زمان آن را به مقدار بسیار کمی به نسبت دو هفته گذشته افزایش دهید. با توجه به پایداری نسبی سیستم ایمنی بدن افراد به خصوص ورزشکاران می توانند فعالیت های ورزشی خود را با استفاده از وزنه هایی بسیار سبک آغاز کنند.

نکته : لازم به ذکر است که در این بازه هر نوع ورزشی که بتواند تاثیری بر قلب و عروق بگذارد ممنوع است و افراد باید از انجام آن ها خودداری کنند.

چهار هفته بعد از جراحی بینی

در این هفته ورزش بعد از جراحی بینی با پیاده روی های نسبتا طولانی مانعی نداشته و شما بیماران عزیز می توانید با خیالی آسوده آن را انجام دهید. سنگین تر شدن وزنه مانعی نداشته اما تمرکز کافی لازم دارد ، در نتیجه به طور غیر منتظره وزنه های خود را افزایش ندهید. 

پنج هفته بعد از جراحی بینی

 دیگر می توانید به هنگام رعایت ورزش بعد از جراحی بینی  ، با مشورت جراح بینی خوب در زاهدان دکتر محمود شراهی از وزنه های سنگین تر استفاده کنید ، ورزش هایی که بر قلب و عروق و همچنین افزایش فشار خون تاثیر می گذارد مانعی نخواهد داشت و شما می توانید به پروسه حرفه ای خود باز گردید.

هفته های ششم ، هفتم و هشتم بعد از رینوپلاستی

می توانید دویدن را به آرامی و در مسافت هایی کوتاه آغاز کنید. برداشت وزنه هایی سنگین و انجام ورزش هایی همانند یوگا هیچ مانعی برای شما نخواهد داشت. اما بهتر است توجه داشته باشید ورزش بعد از جراحی بینی به علت آسیب پذیر بودن ساختار بینی در این بازه زمانی نیازمند دقت و توجه کافی می باشد و افراد هرگز نباید فعالیت های ورزشی پر تنش و تند را بدون مشورت با جراح بینی انجام دهند.

از انجام فعالیت های نام برده شده در دوره نقاهت خودداری کنید !

تمرینات هوازی : با توجه به توصیه های بهترین جراح رینوپلاستی دکتر شراهی در زاهدان در رابطه با پیاده روی بعد از جراحی بینی ، انجام دیگر تمرینات هوازی برای زیبا جویان مناسب نخواهد بود. زیرا افراد به اکسیژن بیشتری نیاز خواهند داشت که با وجود اسیب دیدگی بسیار زیاد ساختار داخلی بینی ، تورم ، التهاب این بافت ها افزایش پیدا خواهد کرد.

یوگا و پیلاتس : اگر شما نیز تصور می کنید تمرینات یوگا و پیلاتس بسیار ملایم هستن و خطری شما را تحدید نمی کند ، باید بگوییم که تصور شما کاملا اشتباه است زیرا این اقدامات همراه با عوارض می باشند. حرکات تند و سریع ، پرش و بکارگیری از دمبل هایی سنگین می تواند عامل بروز یک اسیب جدی در زیبا جویان باشد. بنابراین در ورزش بعد از جراحی بینی با آرامش و تمرکز کافی حرکات را انجام دهید و از افزایش بیش از حد ضربان قلب خود بکاهید.

تمرینات شدتی و ضربه ای : جالب است بدانید که طی رینوپلاستی جراح بینی ، اقداماتی همچون تراشیدن استخوان و حتی پیوند استخوانی را نیز انجام خواهد داد. در نتیجه بینی در این فرایند اسیب دیده و نیازمند گذراندن یک دوره جهت بهبودی کامل می باشد. در واقع با انجام ورزش بعد از جراحی بینی باید توجه داشته باشید و از انجام تمرینات ضربه ای و شدتی خودداری کنید ، تا با وارد شدن ضربه ای ناگهانی و محکم به بینی دچار مشکلات جدی نشوید.

نکته : شما زیبا جویان عزیز بهتر است توجه داشته باشید که در صورت عدم رعایت موارد ذکر شده با عارضه هایی همچون افتادگی بینی ، انحراف بینی و شکستگی استخوانی بینی مواجه خواهید شد ، البته این عارضه سبب می شود تا افراد به جراحی بینی ترمیمی نیاز داشته باشند ، که خود فرآیندی پیچیده  دشوار می باشد.

آیا انجام ورزش هایی همانند بدنسازی مانعی دارد ؟

بهتر است بدانید که وزنه هایی سنگین و انجام تمرینات بدنسازی می تواند ماهیچه های بدن را تحت تاثیر قرار دهد ، در نتیجه با وجود ضعف در سیستم ایمن بدنی بعد از عمل بینی بهتر است زیبا جویان در ورزش بعد از جراحی بینی از انجام بدنسازی خودداری کنند.

انجام ورزش بعد از جراحی بینی چه عوارضی را همراه دارد ؟

در نظر داشته باشید که به دنبال فعالیت های ورزشی بعد از جراحی بینی ممکن است با برخی عوارض رو به رو شوید. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد ، که روند بهبودی شما را سخت تر کرده و نیاز شما را به انجام عمل ترمیمی بینی افزایش می دهد ، در نتیجه توجه کافی و لازم را در ورزش بعد از جراحی بینی داشته باشید.

  1. باقی ماند محل زخم ها و اسکار
  2. تغییر فرم و شکل جدید بینی
  3. احساس درد بسیار شدید در استخوان بینی
  4. تغییر رنگ پوست بینی و اطراف آن
  5. پف و کبودی بسیار زیاد پوست بینی و اطراف چشم ها
  6. بروز مشکلات و اختلالات تنفسی
  7. باز شدن بخیه ها و برش های ایجاد شده در جراحی
  8. ایجاد گوشت اضافی در محل برش
  9. آسیب دیدگی تیغه بینی به علت وارد شدن فشار بسیار زیاد

آیا زیبا جویان می توانند بعد از جراحی زیبایی بینی به استخر بروند ؟

اگر بعد از جراحی بینی بخیه های خود را نکشیده اید و ابزار هایی همچون تامپون و اسپلینت در ساختار خارجی و داخلی بینی شما قرار دارد و همچنان از چسب بینی استفاده می کنید ، توصیه می شود ورزش بعد از جراحی بینی را تا بهبودی کامل و بعد از کشیدن بخیه ها و خارج کردن تامپون نیز بکار گیرید. زیرا قرار گیری در این محیط ها  و آغاز ورزش های آبی ، بعد از رینوپلاستی روند بهبودی کامل زخم ها را مختل کرده و تورمات را به مقدار بسیار زیادی افزایش می دهد و احساس درد شدید مانع از شنای زیبا جو می شود.

نکته : بهتر است بدانید که درد بعد از رینوپلاستی خود یک نشانه بارز به معنای عدم بهبودی زخم ها می باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: